piątek, 12 czerwca 2015

Jaskinie

Jaskinia Reed Flute – Chiny
Zdecydowanie najpiękniejsza jaskinia w Chinach. Znajduje się w rejonie miasta Guilin.
Datowana jest na około 180 milionów lat. We wnętrzu 240 metrowej jaskini można podziwiać niezwykłe formacje skalne: stalaktyty (narastają od stropu), stalagmity (narastają od dna), stalagnaty (połączone te dwa poprzednie nacieki). Oświetlona barwnymi światłami sprawia wrażenie miejsca wręcz nierealnego.





Jaskinia w lodowcu Vatnajökull - Islandia
Lodowce pokrywają ponad 12 procent powierzchni Islandii. Największym z nich jest Vatnajökull położony w parku narodowym o takiej samej nazwie. Zajmuje powierzchnię 8100 km kw., co czyni go drugim największym lodowcem w Europie, zaraz po norweskim Austfonna. Jego grubość dochodzi nawet do 1 kilometra! To niezwykle ciekawe miejsce, które co roku się zmienia. Latem topnieje nieco, po to tylko, żeby za kilka miesięcy znów zamarznąć i ponownie zadziwić swoim zróżnicowanym pięknem. Krystalicznie czyste ściany mienią się inną barwą w zależności od kąta padania promieni słonecznych. Niestety nie do wszystkich można wejść, a do niektórych można dostać się tylko, gdy panują określone warunki atmosferyczne – np. temperatura musi wynosić poniżej zera w skali Celsjusza. Najlepszą porą, by zobaczyć te niewiarygodne formacje, pokryte ponad 1000-letnią pokrywą lodową, jest okres od grudnia do marca.





Jaskinie Marble Caves – Chile
Liczą ok. 6000 lat. Powstały one poprzez działanie fal jeziora na skały węglanowo-wapniowe. Zawiłe jaskinie są częścią półwyspu z litego marmuru otoczonego lodowatymi wodami jeziora General Carrera, rozciągającego się na granicy Chile-Argentyna. Wzory na ścianach jaskini są odzwierciedleniem lazurowej wody jeziora. To jej poziom, temperatura i pora roku wpływa na zmianę odcienia wody. Wczesną wiosną, płytkie wody są turkusowe i krystalicznie czyste. Odbijając się na ścianach jaskini tworzą wrażenie wirującej tekstury. W lecie, poziom wody rośnie, co nadaje wodom głęboki niebieski odcień. Jednakże odwiedzając to miejsce w każdej porze roku, natchniemy się na niesamowity widok. Najpopularniejsze groty to:
Kaplica (La Capilla)
Katedra (El Catedral)
Jaskinia (La Cueva)
Jaskinie można zwiedzać z poziomu samodzielnie wypożyczonego kajaku lub w zorganizowanych wycieczkach, dopływając tu małą łódką.





Grota Fingala
 Należąca do najbardziej fascynujących atrakcji w Europie, to morska jaskinia, której ściany uformowane są przez charakterystyczne bazaltowe kolumny o sześciokątnej strukturze. Została odkryta w XVIII wieku na niezamieszkanej wyspie Staffa, stanowiącej część archipelagu Hebrydy, leżącego u zachodnich wybrzeży Szkocji. Jej nazwę tłumaczy się jako "kolumnowa wyspa”, a nadali ją Wikingowie.
Od momentu odkrycia Grota Fingala przyciąga zafascynowanych nią artystów, pisarzy, fotografów oraz licznych turystów. Niełatwo tu dotrzeć, ale z pewnością jest to warte wysiłku. Wyspa Staffa obfituje w liczne jaskinie, ale to właśnie Grota Fingala wyróżnia się na ich tle. Niegdyś do środka wpływały statki, jednak obecnie można się tu dostać tylko pieszo. Ściśle wyznaczona ścieżka biegnie powyżej poziomu wody. Ciekawym zjawiskiem są przedziwne dźwięki, które można usłyszeć wewnątrz groty. Niepokojące echo fal morskich, które odbija się od bazaltowych ścian tworzy niepowtarzalną melodię. Wyspa Staffa składa się z sześcio- i czterobocznych ciosów skalnych, które powstały z zastygłej lawy wulkanicznej. Powierzchnia tego bazaltowego cudu natury wynosi 33 km kw, a najwyższy punkt 42 m n.p.m.




Jaskinia w lodowcu Vatnajökull - Islandia
Lodowce pokrywają ponad 12 procent powierzchni Islandii. Największym z nich jest Vatnajökull położony w parku narodowym o takiej samej nazwie. Zajmuje powierzchnię 8100 km kw., co czyni go drugim największym lodowcem w Europie, zaraz po norweskim Austfonna. Jego grubość dochodzi nawet do 1 kilometra!
To niezwykle ciekawe miejsce, które co roku się zmienia. Latem topnieje nieco, po to tylko, żeby za kilka miesięcy znów zamarznąć i ponownie zadziwić swoim zróżnicowanym pięknem.
Krystalicznie czyste ściany mienią się inną barwą w zależności od kąta padania promieni słonecznych.
Niestety nie do wszystkich można wejść, a do niektórych można dostać się tylko, gdy panują określone warunki atmosferyczne – np. temperatura musi wynosić poniżej zera w skali Celsjusza.
Najlepszą porą, by zobaczyć te niewiarygodne formacje, pokryte ponad 1000-letnią pokrywą lodową, jest okres od grudnia do marca.


Hang Son Doong
To największa jaskinia na świecie. Leży w centralnej części Wietnamu w Parku Narodowym Phong Nha-Ke Bang. Została odkryta 20 lat temu. Ma długość ok 9 km. Składa się z kilku komór, z których największa ma 5 kilometrów długości, 150 metrów szerokości i 200 metrów wysokości. Spokojnie zmieściłoby się tam parę wieżowców. Ponadto jej dnem płynie podziemna rzeka, a w niektórych miejscach, tam gdzie strop uległ zawaleniu, rośnie bujna roślinność. To niesamowite połączenie tajemniczego i mrocznego podziemnego świata oraz soczystej roślinności sprawia, że ten twór natury jest niesamowicie bajkowy.
Eksploracja jaskini została umożliwiona turystom, jednak jest ograniczona ilość miejsc na dany rok (w 2014 - 220 osób).Wiecie jak długo trwa taka wyprawa?...7 dni.







Brak komentarzy:

Prześlij komentarz