Położony wśród szczytów bawarskich Alp, uważany jest za jeden z najpiękniejszych na świecie. Położony jest w gminie Schwangau, tuż przy granicy z Austrią. Budowę rozpoczęto w roku 1869, jako urzeczywistnienie wizji ekscentrycznego króla – Ludwika II. Wnętrza zostały wspaniale urządzone, ozdobione dziełami historycznych malarzy, a częściowo pokryte nawet złotem. Widok jest imponujący, choć dla wielu stanowi duże rozczarowanie – przyjeżdżają tu z wizją spowitego mgłą zamku na tle ośnieżonych alpejskich szczytów. Niestety to słynne ujęcie jest niemożliwe do wykonania z trasy zwiedzania.
Zamek odwiedzany jest przez miliony turystów rocznie. Wstęp kosztuje 21,5 euro. Zwiedzanie trwa ok. 35 minut, a informacje o historii miejsca usłyszymy w ojczystym języku ze słuchawki, którą otrzymamy przy wejściu. Dla turystów udostępniono m.in. salę tronową pokrytą złotem, sypialnię króla, gdzie na ścianach zobaczymy postacie Tristana i Izoldy oraz salę śpiewaków. Zamek stał się nawet inspiracją dla projektu zamku w Disnaylandzie.
The Rock Restaurant – Zanzibar
Masz ochotę wybrać się coś zjeść? Co powiesz na restaurację The Rock na wyspie Zanzibar? Znajduje się ona na Oceanie Indyjskim w pobliżu Tanzanii.
Jednym słowem – lokal na skale. Serwują tam fantazyjne dania z owoców morza i same najlepsze przysmaki kuchni śródziemnomorskiej.
Nie dość, że można zapewnić ucztę dla podniebienia to w dodatku można napawać się kojącym widokiem na Ocean Indyjski.
Petra – Jordania
Są to ruiny miasta Nabatejczyków, którego rozkwit miał miejsce w czasach antycznych, III w. p.n.e. do I w. n.e. Znajduje się w południowo-zachodniej Jordanii. Co zadziwiające, wszystkie budowle zostały ręcznie wykute w skałach! Świątynie, pałace, grobowce jak i teatr. Sami Nabatejczycy, będący do pewnego czasu ludem koczowniczym, nie mieli tradycji budowniczych, co skłaniało ich do sięgnięcia po wzorce innych kultur. Dlatego charakterystyczną cechą architektury Petry jest połączenie stylów architektonicznych egipskich, syryjskich, greckich i rzymskich, a do tego należałoby dodać własne rozwiązania w zakresie zdobnictwa, co w efekcie doprowadziło do wypracowania przez Nabatejczyków ich własnego, oryginalnego stylu.
Wielki Mur Chiński
Jest największą i zdecydowanie najbardziej okazałą budowlą na świecie. Mur chiński rozciąga się przez ponad 8851 km, z czego 6259 km wybudowali ludzie, 2232 km to rzeki i wzgórza, a prawie 360 to rów. Jest to rozmiar całej fortyfikacji, która określa się mianem „Wielkiego Muru Chińskiego”. Miliony niewolników i więźniów zostało zmuszonych do budowania Muru, i szacuje się, że zginęło ich około miliona z wyczerpania i głodu. Mur został wzniesiony w celu ochrony granic kraju poprzez system wież, które oddalone były od siebie o zaledwie 100 metrów, umożliwiał szybkie przekazywanie informacji.
Jego wysokość nie przekracza 10m a szerokość 8m. Zaledwie 1 proc.
długości całego Wielkiego Muru udostępniono turystom. Reszta jest
zniszczona, pogrzebana pod piaskami pustyni, zdewastowana przez amatorów
tanich materiałów budowlanych. Od 1987 roku znajduje się na
liście światowego dziedzictwa UNESCO. A 7 lipca 2007 roku został uznany
jednym z siedmiu nowych cudów świata.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz